تبلیغات
Everbook - گالوانومتر
 
Everbook
درباره وبلاگ


Everbook یک دانشنامه آزاد است که به صورت وبلاگ منتشر شده و روزانه مطالب آن به روز رسانی می شوند.
به دلیل گسترده بودن مطالب در زمینه هایی که Everbook در آنها فعالیت دارد,افراد علاقه مند به نویسندگی در هر یک از این زمینه ها میتوانند جهت نویسندگی در Everbook با مدیر وبلاگ تماس حاصل فرمایند.

مدیر وبلاگ : پوریا انوشه
نویسندگان
img/daneshnameh_up/f/fe/Toronto6a.jpg
گالوانومتر، نوعی آمپرسنج است که با استفاده از نیروی الکترومکانیکی حاصل از جریان مورد اندازه‌گیری عقربه‌اش چرخیده و میزان جریان را نمایش می‌دهد. بسته به مقدار جریان اثرهای آن به میزان متفاوت بروز می کنند. بنابر این برای اندازه گیری جریان می توان از هر یک از اثرهای شیمیایی ،گرمایی یا مغناطیسی آن استفاده کرد.
ساده ترین نوع گالوانومتر با استفاده از اثر گرمایی جریان ساخته شده است. این گالوانومتر دارای دو سیم نازک است که یکی از سیم ها در دو انتهایش ثابتند. و جریان گذرنده از آن اندازه گیری می شود. سیم نازک و محکم دوم دور محور عقربه پیچیده شده است. وسط سیم کشیده اول را به فنر کشیده ای وصل می کنند که سر دیگرش به بدنه گالوانومتر متصل است. 
بر اثر جریان ، سیم اول گرم و دراز می شود.رشته سیم که توسط فنر کشیده می شود عقربه گالوانومتر را به اندازه زاویه معینی می چرخاند که بستگی به دراز شدن سیم یعنی شدت جریان الکتریکی دارد. صفحه گالوانومتر برای جریان بر حسب آمپر،میلی آمپر مدرج می شود. در این صورت گالوانومتر آمپرسنج یا میلی آمپر سنج نامیده می شود.

گالوانومتر پیشرفته

پیچه(قاب) مسطح و سبک از سیم مسی بسیار نازک از بند کشان یا یاتاقان ساچمه ای آویزان است و به کمک فنرهای کشان (مثلا فنر مویی ساعت مچی) در وضع تعادل نگهداری می شود. جریان از طریق آویزها یا نوارهای فلزی بسیار انعطاف پذیر از جنس فلز نرم (مثلا ، ورقه قلع) می گذرد. پیچه میان قطب های آهنربای U شکل بزرگتر قرار دارد. به طوری که ، در نبودن جریان ،ثابت کشانی قرار گرفتن پیچه را در امتداد میدان مغناطیسی تضمین می کند. هنگامی که جریان بر قرار شود، میدان مغناطیسی پیچه را می گرداند تا آنجا که گشتاور نیروی به وجود آمده از میدان با نیروی پیچش آویز ها یا فنر های کشان متوازن شود. 
با مدرج کردن اسباب از پیش ، یعنی با تعیین کردن زاویه های چرخش متناظر با جریان های مختلف ، می توان از روی زاویه چرخش آن درباره جریانی که از پیچه می گذرد، صحبت کرد. قرائت ها متناظر هستند با جای نشانه روی مقیاس که روی پیچه نصب می شود. در اسباب های خیلی حساس ، قرائت ها به کمک لکه نورانی متحرک صورت می گیرد که روی مقیاس دور از اسباب ، توسط آینه سبکی که روی قاب سوار شده است تشکیل می شود. 
حساسیت این گالوانومترهای پیشرفته مغناطیسی را می توان خیلی بالا برد (تا 9-10 و حتی 10-10 آمپر به ازای یک مقیاس). با استفاده از این اصل که "راستای نیروی مغناطیسی F که میدان مغناطیسی روی رسانای مستقیم ، که جریان از آن می گذرد، وارد می کند همواره بر سانا و راستای القای مغناطیسی B عمود است. رسانایی که در امتداد خطوط میدان مغناطیسی باشد، میدان روی آن اثر نمی کند. با این پدیده فیزیکی می توان گالوانومترهای بسیار حساسی ساخت.
در گالوانومترهای حساس ، رسانا به شکل سیمی سبک و خیلی نازک اختیار می شود که با آویزهای کشان در میدان مغناطیسی نگه داشته می شود. هنگامی که جریان از داخل سیم می گذرد، بر اثر نیروی F اندکی جابجا می شود (نیروی F را میدان آهنربا بر رسانا وارد می کند).جابجایی سیم را (که بستگی به جریان دارد) به کمک میکروسکوپ کم توانی اندازه می گیرند. با کالیبراسیون، دستگاه گالوانومتر دقیقی را می سازند که توان اندازه گیری جریان های نانو آمپری(9-10) را دارد. به چنین دستگاهی گالوانومتر سیمی گفته می شود.
نوع مطلب : فیزیک، 
برچسب ها : گالوانومتر،

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه