تبلیغات
Everbook - بریکر
 
Everbook
درباره وبلاگ


Everbook یک دانشنامه آزاد است که به صورت وبلاگ منتشر شده و روزانه مطالب آن به روز رسانی می شوند.
به دلیل گسترده بودن مطالب در زمینه هایی که Everbook در آنها فعالیت دارد,افراد علاقه مند به نویسندگی در هر یک از این زمینه ها میتوانند جهت نویسندگی در Everbook با مدیر وبلاگ تماس حاصل فرمایند.

مدیر وبلاگ : پوریا انوشه
نویسندگان
پنجشنبه 1390/12/25

نوعی كلید كه توانایی قطع جریان برق تحت شرایط اتصالی را دارد. این كلید در ردیف ولتاژی فشار متوسط و فشار قوی، دژنگتور هم نامیده می‌شود.

 • مقایسه بریكرها و سكسیونرهای قابل قطع زیر بار:

1. در بریكرها كنتاكها در یك محفظه موسوم به محفظه احتراق قرار دارند و غیر قابل رؤیت هستند.

2. قطع و وصل كنتاكهای سكسیونر در هوای آزاد انجام میگیرد و در حالت باز از هوای آزاد بین كنتاكها بعنوان عایق استفاده میشود در صورتیكه در بریكرها قطع و وصل كنتتاكها در محفظه احتراق صورت گرفته و از عایقهای دیگری جهت عایق بین كنتاكها استفاده میشود.

3. جهت خاموش كردن جرقه از مواد خاموش كننده استفاده میشود. این مواد ممكن است در بعضی از كلیدها با عایق كلید یكسان باشد و با به حركت در آمدن آن جرقه خاموش و از محفظه احتراق خارج شود.

4. قدرت قطع بریكرها بسیار بالاتر از سكسونرهای قابل قطع زیر بارند. 

5..بریكروسیله ای مطمئن و ایمنی تر است.


 • سكسیونرهای ارت

سكسیونرهای ارت از نوع سكسیونرهای غیر قابل قطع زیر بار میباشندكه بمنظور زمین كردن تجهیرات یا شبكه از آنها استفاده میشود و نصب این سكسیونرها و كاربرد آنها به لحاظ ایمنی پرسنل بسیار حائز اهمیت است و باید در پستهای برق بر اساس طرح در نقاطی كه نصب آنها ضروریست تعبیه و بر اساس دستورالعملهای مربوطه رفتارشود.

بریکرها ( کلیدهای قدرت)

 برای انتخاب کلید قدرت باید به نکات زیر توجه کرد:

1. ولتاژ نامی کلید که برابر ولتاژ شبکه است .

2. جریان نامی که مساوی یا بزرگترین جریان کار معمولی شبکه است. 

3. قدرت نامی یا قدرت قطع کلید که برحسبMVA بیان میشود.

4. سرعت عمل ( زمان قطع) کلید که به مدت زمانی گفته می شود که پس از صدور فرمان الکتریکی قطع، قطع کننده بطور کامل باز شود و بر حسب سیکل بیان میشود. بریکرها در ظرفیتهای مختلف از 700 کیلو ولت آمپر تا چندین مگا ولت آمپر وجود دارند بریکرهای بالای 250مگا ولت آمپر قابلیت قطع دستی Local) ( ندارند. یک بریکر باید بتواند جلوی عبور جریان غیر مجاز ( جریان خطا) را در دو تا پنج سیکل بعد از دریافت فرمان قطع بریکر بگیرد. روشهای زیادی برای خاموش کردن جرقه بکار میرود از جمله استفاده از هوای فشرده، روغن، گازهای عایق می باشد. در CD ارئه شده در دایرکتوری Circuit Braker نحوه خاموش شدن جرقه بصورت گرافیکی نمایش داده شده است.

 • بریکرهای هوا فشرده

این بریکرها در ولتاژهای 11و20و33 کیلو ولت کاربرد دارند و از ظرفیت قطع بالایی برخوردارند بطوریکه در یک یادو سیکل اول عمل کرده و جریان را قطع می کنند. طریقه کارشان بدین صورت است که هنگام باز شدن کنتاکتها هوای فشرده تا Psi 800 بین کنتاکتها دمیده میشود .دمیدن هوای فشرده طول جرقه را زیاد کرده و آنرا خنک می کند . در این مکانیزم باز شدن کنتاکتها از طریق نیروی فنرهای قوی موجود در بریکر انجام میشود. در ایستگاههای بزرگ اتاقکی جهت تامین هوای فشرده در نظر گرفته شده که در آن کپسولهای هوای فشرده آماده و یک دیزل ژنراتور جهت تولید هوای فشرده در نظر گرفته شده است.

 • بریکرهای خلاء:

میدانیم كه جرقه در كلیدها بعلت یونیزه شدن عایق بین كنتاكها ایجاد میشود. حال اگر كنتاكها را در داخل یك محفظه خلاء قرار دهیم بعلت نبودن محیط هادی یونیزایسون اتفاق نیفتاده و جرقه ایجاد نخواهد شد. اساس كار این كلیدها بر این فرضیه استوار است.در این كلید یك استوانه خلا وجود دارد كه كنتاكها در داخل آن قرار دارند. هرچند بعلت نبودن محیط هادی جرقه صورت نمیگیرد ولی در لحظه قطع در اثر حرارت زیاد كنتاكتهاو تبخیر سطحی و ذوب كنتاكتها بخار مس در فضای بین كنتاكتها جمع شده و یك محیط هادی را بوجود میآورد كه باعث بروز جرقه مختصری میگردد لیكن جرقه با صفر شدن جریان عبوری قطع میشود . با قطع جریان بخارهای مس مجدداً بصورت مس درآمده و تعدادی از آن روی سطح كنتاكتها و بقیه در ته كپسول خلا رسوب میكنند. كلیدهای خلاء دارای عمر زیادی هستند و احتیاج به سرویس زیادی ندارند. كپسول خلا این كلیدها قابل تعمیر نیستند و كنتاكتهای آنها بعد از مدتی خورده میشوند لذا پس از یك مدت كاركرد معین باید كپسول با كنتاكتها تعویض شوند. این بریکرها در ولتاژهای 11 و 20 و 33 کیلو ولت می توانند استفاده شوند. 

بریکرهای روغنی: 

در این بریکرها از روغن بعنوان محیط واسط خاموش کننده جرقه استفاده می کنند .روغن استحکام دی الکتریکی خیلی بالاتری نسبت به هوا دارد وقتی کنتاکتها درون روغن باز میشوند جرقه موجب میگردد که گاز تجزیه شده و با یان عمل انرژی جرقه جذب شود یکی از محصولات این تجزیه هیدروژن است که ظرفیت گرمایی بیشتری نسبت به هوا دارد و برای استفاده بعنوان محیط واسط خنک کننده نسبت به هوا برتری دارد اگر اکسسیزن وجود نداشته باشد هیدروژن منفجر نمیشود . از این بریکرها در ولتاژهای 11و20و33 کیلو ولت می توان استفاده کرد. مکانیسم راه اندازی کنتاکها توسط فنرهای خیلی قوی صورت میگیرد . فشار به هوای متراکمی که این فنرها را برای عمل کردن فشرده می کند حدود Psi 500 می باشد.

 • بریکرهای هگزا فلوئورید گوگرد (SF6)

در این بریکرها گازSF6 یک محیط واسط خاموش کننده متداول برای کاربردهای فشار قوی و فوق فشار قوی ( بالای 400 کیلو ولت ) می باشد .در این كلیدها عایق جدا كننده هادیها از بدنه چینی میباشد. استقامت الکتریکیSF6 سه برابر استقامت الکتریکی هوا است طراحیSF6 بریکرهای اغلب بصورت مخازنی است که روی مقرهها قرار می گیرند .طریقه خاموش كردن جرقه بدین صورت است كه هنگام جدا شدن كنتاكها و با حركت كنتاكت متحرك كه بصورت سیلندر ساخته شده است ابتدا گازSF6 در داخل سیلندر و در فضایی كه توسط یك پیستون ثابت محبوس است متراكم شده و سپس با جدا شدن كنتاكت جرقه و بمجرد بروز جرقه گاز SF6 به طرف جرقه دمیده شده و آنرا خاموش میكند.این بریکرها دارای ظرفیت قطع بالایی هستند.این كلیدها بخاطر گرانی گازSF6 در خطوط فشارمتوسط كمتراستفاده میشوند. البنه باید توجه داشت که بریکرهای SF6در جاهایی که دمای هوای آنها در زمستان به 35- درجه سانتیگراد می رسد نباید استفاده کرد چون این گاز SF6 در این دما به مایع تبدیل شده و بریکر قابلیت خود را از دست میدهد.بدلیل اینکه این گاز بصورت پرفشار در مخزن کلید نگه داری میشود در نتیجه نشت گاز SF6 زیادی دارد و همیشه باید گاز آنها مورد بررسی قرار گیرد . گاز Sf6 دارای خواصی بشرح زیر میباشد: 

1. عنصریست پایدار وبا میل تركیبی بسیار كم

2. دارای ضریب عایقی الكتریكی بسیار بالا.

3. داری قابلیت جذب حرارت بسیار زیاد.

4. گازی غیر سمی غیراشتعال بی رنگ و بی بو و سنگین تر از هوا است .


مكانیزم عمل كلیدهای فشار قوی

منظور از مكانیزم عمل (Operating Mechanizm ( یك كلید قسمتی است كه فرمان قطع و وصل را به كلید صادر میكند. مسلم است كه برای قطع و وصل كنتاكتهایك نیرو لازم است. این نیرو امروزه به سه صورت زیر تامین میشود:

1. مكانیزم عمل فنری در این مكانیزم انرژی مورد نیاز بوسیله فنر تامین میشود.

2. مكانیسم عمل پنوماتیك( Penumatic ) در مكانیسم عمل پنوماتیك انرژی مورد نیاز قطع و وصل كنتاكتها توسط هوای فشرده شده ایجاد میشود در این مكانیزم احتیاج به مخزن هوای فشرده میباشد .معمولا در كلیدهای هوای فشرده از این مكانیزم استفاده میشود .

3. مكانیزم عمل هیدرولیك در این مكانیزم كه در آن از انرژی حركت سیالات مانند روغن هیدرولیك تحت فشار استفاده میشود.


نوع مطلب : فیزیک، 
برچسب ها : بریکر،

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه